Idős, sovány, kissé felpüffedt arcú nő. Ráncos bőr, szomorkás arckifejezés. Kötött, szürkés-rózsaszín sapka; kopott, barnás kabát, hajlott hát, két szatyor. Piac, a kocsma előtt néhány asztal, az egyik mellett halad el. A pulthoz érve megtántorodik, lábai hajlanak, de még épp megkapaszkodik, és felhúzza magát. Szatyrát felrakja az asztalra, úgy próbálja két kézzel megtartani magát. Egy percig úgy tűnik, hogy sikerül új erőre kapnia, de a láb csak csuklik, hajlik, és egy pillanat múlva összeesik. A földre kerülve próbál feltápászkodni. A kocsma közönsége csak nézi szenvtelenül. Jobb oldalára fordul, hogy könnyebben felálljon, de nem megy. A kocsmában az egyik idősebb, szemüveges úr végül odamegy, hónaljánál fogva lábra állítja, de ő újra összecsuklik. Valaki széket hoz, leültetik. Az ülés sem biztonságos, a nő láthatóan szédül, kapaszkodik a közeli falba. Végül mentőt hívnak.
--
A történet hétköznapi, sokszor láthatunk kocsmák környékén összeeső, és felállni képtelen embereket. Túl sokat ittak, nem ismernek mértéket, rissz-rossz emberek. Vagy mégsem?
A fenti történet nem szokványos kocsmasztori. A benne szereplő néni, miután a piacon bevásárolt, valószínűleg hazaindult, vagy enni szeretett volna egy lángost. Ehhez azonban át kellett haladnia a piacnak azon a részén, ahol történetesen kocsma, pult és asztalok voltak. Pechjére épp a kocsmánál esett össze. Nem a hentesnél, nem a zöldségesnél és nem is a lángosárusnál.
Ha a leírásban gyógyszertár, teázó, esetleg egy közért szerepel, vajon gondolnánk-e azt, hogy a nő részegsége miatt esett össze?
Valószínűleg nem, legalábbis kevesebbünknek jutna ez eszébe.
Az, hogy a történetben éppen szerepel egy kocsma: véletlen. Az, hogy a kocsma kapcsán a néni ittas állapotát feltételezzük: nem véletlen.
A jelenséget a szociálpszichológia régóta ismeri, a neve pedig holdudvarhatás. (A holdudvar egy optikai jelenség, az atmoszférában található jégkristályok megtörik a holdról visszatükröződő fényt, emiatt látjuk, hogy "udvara van a Holdnak". Tehát egy létező A dolog miatt látni vélünk egy B dolgot, ami tulajdonképpen nincs.)
A holdudvarhatás azt jelenti, hogy bizonyos kezdeti információk (pl. kocsma) alapján ítélünk meg helyzeteket és embereket (pl. "nyilván részegek"), méghozzá úgy, hogy a kezdeti információt helyesnek fogadjuk el, és további gondolatainkat ehhez igazítjuk. A holdudvarhatás miatt ítélőképességünk jelentősen romolhat: nem segítünk a történetben szereplő néninek, mert az "csak berúgott". Holott lehet, hogy nem evett egész nap, a kimerültségtől esett össze, és emiatt nem tudott lábra állni. Ha nem hívjuk a mentőt, akkor meghalhat.
De holdudvarhatás az is, amikor a népszerű sportolóval együtt szerepel a politikus, remélve, hogy annak népszerűsége őrá is átragad. Vagy ha az éppen dühös főnökünkről azt képzeljük, hogy soha semminek nem örült még, sőt a feleségét és a gyerekeit is biztosan veri. Azaz a nem ismert információkat az ismert információ köré vont holdudvarral helyettesítjük.
– Géza rendőr, tehát ...
– Mónika szőke, tehát ...
– Lakatos Gáspár, tehát ...
– Tamás pszichológus, tehát ... :)
A holdudvarhatás ellen lehet védekezni: elsősorban nyitottsággal és kérdezéssel. Oda lehet menni a nénihez, megkérdezni, hogy tudunk-e segíteni, hívjunk-e mentőt. A politikus valós teljesítményének a megfelelő helyeken utána lehet olvasni. A főnököt meg lehet kérdezni, hogy telt a hétvégéje (célszerű akkor, amikor épp nem dühös).
Hogy vagy te az első benyomásaiddal? Mikor bizonyultak helyesnek vagy tévesnek? Te milyen első benyomást keltesz másokban?