A minap botlottam a hírbe, hogy Catherine Zeta-Jones mániás depressziós. Életében túl sok volt a stressz, az interneten gyakran keresett a nevére, a találatok közül csak a negatív kritikára koncentrált. Emiatt meglehetősen rosszul érezte magát.
Catherine Zeta-Jones híres színésznő, Michael Douglas felesége, aki kiállt a nyilvánosság elé és beszélt állapotáról. De mi az a mániás depresszió?
Elsősorban egy nem túl szerencsés elnevezése a bipoláris zavarnak. Azért nem túl szerencsés, mert a mánia a köznyelvben valami egészen mást jelent, mint a pszichológiában. "Mindig kimegy a meccsekre, ez a mániája" - mondhatja valaki, de ez nemcsak, hogy nem betegség, nem is az a jelenség, amiről a fenti kifejezés szól.
A bipoláris zavar vagy bipoláris depresszió egy olyan állapot, amelyben depressziós, azaz lehangolt állapotok és mániás, azaz felhangolt állapotok váltják egymást bizonyos időközönként. Ez utóbbira felfokozott önértékelés, csökkent alvásigény, gondolatrohanás, felfokozott aktivitás lehet jellemző. Talán köznyelvileg ez az "egyszer fent, egyszer lent" folyamatos állapota. Hogy mennyi ideig tartanak a lehangolt és felhangolt szakaszok, illetve, hogy mennyire mélyek vagy magasak, ez is jellemzi e betegségcsoportot: ezek alapján különítik el az altípusokat.
A hír azonban nem csupán a diagnózisról szól, hanem arról is, hogy a színésznő hogyan került stresszteli helyzetbe, illetve, hogy hogyan küzdött meg ezzel. A hírt elolvasva, szinte biztos, hogy kognitív terápiában (is) részesült. Ez a cikkben kiemelt mondatból sejthető, miszerint "a találatok közül csak a negatív kritikára koncentrált". Ezt a mechanizmust úgy hívja a kognitív pszichológia, hogy negatív szűrés, vagy a pozitív esetek figyelmen kívül hagyása. Ez egy ún. kognitív torzítás vagy gondolkodási hiba. Azonban, ha ezt felismerjük, akkor tudunk változtatni rajta. Figyelembe vehetjük, például híres színésznőként, hogy a sok negatív kritika mellett számos pozitív is van, sőt még időnként egy-egy díjjal is jutalmazzák a munkánkat. Ekkor a negatív hangok miatt átélt stressz csökkenthető.
Honnan gondolhatjuk, hogy a színésznő terápiája sikeres volt?
Egyrészt onnan, hogy beszél róla. Ha egy terápia sikeres, akkor annak egyik legjobb indikátora, hogy a kliens összegzi magában az eredményeket, meglátja viselkedésében, állapotában a változásokat, és megosztja másokkal. A színésznő felismerte, hogy hogyan kerül stresszes helyzetekbe, és kidolgozott magának egy módot arra, hogy ezt elkerülje. Másrészt onnan, hogy kiállásának kimondott célja, hogy sorstársainak példát mutasson, azaz azt üzeni, hogy van szabadulás ebből az állapotból.
A mostani életed stresszesebb vagy kevésbé stresszes mint két évvel ezelőtt volt? Milyen konkrét lépéseket teszel azért, hogy két év múlva kevésbé legyen stresszes?