Történt ugyanis, hogy tankoltam egy kisebb összegért egy budapesti benzinkút 2-es számú állomásánál. Nem volt nálam sok pénz, így figyeltem arra, hogy csak 5 litert tankoljak. Amikor fizetni mentem, az előttem álló fiatalember – aki az 1-es számú kútnál teletankolta nagyméretű kocsiját – rezzenéstelen arccal azt mondta, hogy akkor ő most fizetné a 2-es kutat. "Micsoda? Én meg fizessem ki talán az övét???" – hördültem fel magamban.
Hogy az adott szituációban hogyan viselkedek én, hogyan viselkedsz te vagy hogyan viselkedne egy tetszőleges másik ember, természetesen rettenetesen sok tényező függvénye. Függhet az éberségi szinttől, a hangulattól, az otthonról hozott mintáktól, az időjárástól, és még ezer más dologtól.
Viszont a fenti helyzet kiválóan alkalmas arra, hogy illusztrálja egy pszichológiai iskola, a tranzakcióanalízis (TA) egyik alapfogalmát: az életpozíciót. Az életpozíció nem más, mint annak megfogalmazása, hogy hogyan látjuk alapvetően önmagunkat és másokat, milyen általános vélekedéseink vannak önmagunk és mások létezésével, viselkedésével, cselekedeteivel kapcsolatban. Mivel a modell szerint önmagamat és másokat is láthatom OK-nak és Nem OK-nak, összesen négy lehetséges életpozíciót különböztethetünk meg.
1. Nem vagyok OK, és te sem vagy OK
Ezt a pozíciót nevezik fölösleges vagy reménytelen életpozíciónak. Amikor épp ebben a pozícióban vagyok, akkor sem magamat, sem a másik embert nem találom elfogadhatónak, jó szándékúnak, értékesnek. A fenti példánál maradva: "Csak én lehetek ekkora lúzer, hogy megtörténjen velem. A srác pedig, aki akar használni, na, az egy disznó. Persze velem meg lehet ezt tenni, végül is mindegy."
2. Nem vagyok OK, de te OK vagy
Ez az ún. depresszív, tehetetlen pozíció. A másikat tudom OK-nak látni, magamat viszont sehogysem. "Mekkora lúzer vagyok, hogy engem így át lehet verni! Na, de az a srác, hát az nagyon élelmes volt!"
3. OK vagyok, de te nem vagy OK
Ezt a pozíciót úgy nevezik, hogy paranoid vagy dühös pozíció. Ekkor magamon kívül nem látok senkit OK-nak. A példát továbbgondolva, ha ebben a pozícióban vagyok, gondolhatom ezt: "Az a szemét disznó, gyakorlatilag meg akart lopni! Lehet, hogy a pénztáros is benne van a buliban – még szerencse, hogy én elég szemfüles vagyok, velem ilyet nem lehet megcsinálni."
4. OK vagyok, és te is OK vagy
A TA ezt a pozíciót hívja egészséges vagy vidám életpozíciónak. Te is és én is OK-k vagyunk: "A srác valószínűleg elnézte a kút számát, én meg felismerem ezt a félreértést, szólok érte; mindenki kifizeti a maga tankolását, és megy a dolgára."
A TA szerint nem egyik vagy másik dobozban vagyunk egész életünkben, hanem bizonyos helyzetekben így, másokban úgy viselkedünk. Mégis viszonylag jól be lehet lőni, hogy melyik az igazán jellemző ránk a négy életpozíció közül. Mint fent látható volt ("Micsoda? Én meg fizessem ki talán az övét???") én az adott helyzetben paranoid pozícióból indultam, ami nem baj; hiszen bármikor pozíciót válthatunk.
Te melyik pozícióban töltöd az időd nagy részét?