Tudod-e, hogy ki az a Phineas Gage? Ha azt mondod, igen, akkor valószínűleg tanultál pszichológiát, neurológiát vagy esetleg anatómiát.
Phineas azonban nem volt híres pszichológus, nagy valószínűséggel nem tanult neurológiát, és nem volt korának híres anatómiaprofesszora sem. Phineas vasúti mérnök volt, de nem akármilyen vasúti mérnök.
Történt ugyanis valami vele, ami tudományos közleményeket eredményez a mai napig, kutatókat izgat, pszichológushallgatókat bűvöl el, és persze sokakat el is borzaszt.
Nem, Phineas nem volt sorozatgyilkos. :)
1848-ban, egy őszi napon, a 25 éves fiatalember épp munkáját végezte, egy szikladarab robbantásában segédkezett. A robbanásban azonban egy vasrúd is kirepült a helyéről, amely oly szerencsétlenül szállt, hogy épp Gage úr koponyáját találta el, és belefúródott a fejébe. Mindenki legnagyobb meglepetésére azonban nem halt azonnal szörnyet, sőt percekkel később már beszélt és sétált is. Gyors orvosi segítséget kapott, de nem igazán bíztak a felépülésében, ennek ellenére 2 hónappal később már jól érezte magát.
Valami viszont végleg megváltozott, amit azóta is csak úgy idéznek, hogy "Phineas Gage többé nem volt Phineas Gage". Fizikailag jobban lett az addig precíz, csendes férfi, de személyisége drámaian megváltozott: trágár, agresszív és figyelmetlen lett. Egyik orvosa, John Martyn Harlow, összefüggésbe hozta a mentális változásokat és a balesetet. Gage agyának elülső része, az ún. frontális lebenye sérült meg. Ez volt az első eset, hogy agyi sérülés és személyiségváltozás között összefüggést találtak. Az agyi funkciók és agyterületek összerendelésének kora elkezdődött.
Gage esetében a frontális lebeny sérült, amiről ma már tudjuk, hogy szerepe van a többek között az intelligencia funkciók, etikai tartás, motiváció és szociális viselkedés terén. Természetesen nem ebből az egy esetből tudjuk, sőt azóta erről az esetről is vita folyik, hogy az a bizonyos drámai változás mennyire is volt drámai. De Phineas Gage akaratlanul is az egyik legfontosabb emberré vált az agyi funkciók kutatásának történetében. Koponyáját és az azt kilyukasztó vasrudat a Harvard Egyetemen őrzik.
"Most azt mondod, hogy állítsak a fejembe egy vasrudat? Vagy mire jó ez nekem?"
Nem, a vasrudat felejtsd el, már megcsinálták.
Ami viszont mindenképp tanulságos az esetből az az, hogy a testi adottságaink, akár az, ami a fejünkben van, akár az, ami a testünk többi részét illeti, meghatározzák vagy legalábbis befolyásolják azt, hogy kik és mik vagyunk. A szervi berendezésünk, testünk biológiája nem elválasztható attól, hogy hogyan érezzük magunkat, hogy van a lelkünk. Lelki egészségünket nagymértékben befolyásolja testi egészségünk, és fordítva.
Te mit teszel a testedért, hogy jobban legyen a lelked?