Ott hagytuk abba Pistike vizsgálatát, hogy Pistike vagy gyári hibás (gének), vagy hülyének nevelték (környezet). És hogy mennyivel könnyebb lenne a dolgunk, ha Pistikének lennének testvérei. De nem mindegy, hogy milyen testvérei.
Először is legyen Pistikének egy egypetéjű ikertestvére: Móricka, aki Pistikétől távol, egy másik családnál nevelkedik (de ettől a génállománya még pontosan ugyanolyan, mint Pistikéé). Legyen Pistikének egy másik testvére is, Béla, aki fogadott gyerek, de Pistikével egy háztartásban nevelkedik.
Ők itt sorban Móricka, Pistike és Béla:
A pszichológiai gondolkodás Pistike hülyeségének kérdését a testvérei felől próbálja megválaszolni. Ha Móricka, aki genetikailag 100%-ban azonos Pistikével, ugyanazt a viselkedést produkálja, miközben a Pistikével azonos környezetben nevelkedő (ám genetikailag vadidegen) Béla, nem mutatja ezt a viselkedést, akkor valószínűsíthető: Pistikének a génjeiben van a hülyeség. Ha Móricka nem produkálja a viselkedést, miközben Béla meg pontosan ugyanúgy hülye, akkor Pistike viselkedésének kulcsa a környezetben keresendő: Pistikét hülyének nevelték.
Egyszerű ez, nem?
Nem egészen. Hiszen mi van, ha mindketten mutatják a viselkedést, vagy egyikük sem? Akkor nem igazán tudunk semmit mondani erről a viselkedésről. Arról nem is beszélve, hogy a durvaság vagy hülyeség önmagukban sokféle dolgot jelölhetnek, egyéni ízlésünknek megfelelően. Emiatt nem is olyan könnyű a válasz a kérdésre, hogy miért hülye Pistike.
A hasonló logikájú kutatásoknak köszönhetően mégis tudunk sok mindent arról, hogy bizonyos mentális betegségek mondjuk könnyebben vagy nehezebben örökölhetőek. Ez a tudás arra jó, hogy az örökletesebb betegségeknél a születendő gyerek esetében a betegség kialakulását megpróbálják megelőzni, vagy korábban kezdjék meg a mentálhigiénés munkát.
De mire jó ez nekem?
Vannak olyan dolgok, amelyek génjeinkben vannak kódolva, ezeken nem, vagy csak nagyon drasztikus módon tudunk változtatni (pl. szemszín, testmagasság). Ennek a változtathatatlanságnak az elfogadása a jóllétünk egyik kulcsa is lehet. Vannak olyan dolgok is, amelyeken tudunk változtatni. Annak a felismerése, hogy ezek változtathatóak, szintén megkönnyebbülést hozhat.
Ha valakinek feltett szándéka, hogy boldogtalan legyen, egyszerű a dolga: fogadjon el tényként magában olyan, általa negatívnak ítélt tulajdonságokat, amelyeket elvileg megváltoztathatna, ezzel egyidejűleg öljön bele rengeteg energiát genetikailag kódolt tulajdonságai megváltoztatásába.
Te hogyan ismered fel a dolgokat, amelyeken nem tudsz változtatni? És mit teszel azokkal a dolgokkal, amelyeken tudsz változtatni?